Milyen a NYESZE minősítési rendszere?


A nyelvoktatás globális minősítési rendszerét az 1992-ben létrehozott szektor-semleges civil szervezet, a Nyelviskolák Szakmai Egyesülete (NYESZE) és független, a fenti feladatra felkért külső szakemberek dolgozták ki. Az alapítók már az alakuló ülésen megegyeztek abban, hogy a nyelvtanulás iránt  érdeklődők pontos tájékoztatása céljából egy olyan szakmai minősítési rendszert hoznak létre, amely objektív szempontok alapján, speciálisan a nyelviskolák nyújtotta képzések értékelésére irányul.


A minősítési rendszer zavartalan működtetését, rendszeres korszerűsítését a NYESZE végzi a négytagú Független Minősítő Bizottság, valamint a tagiskolákkal közvetlenül kapcsolatban nem álló, szuverén inspektorok segítségével. A NYESZE minősítési rendszere az évek során több kitüntetésben és díjban is részesült: 1999-ben a japán IIASHA-SHIBA Díjat, 2003-ban pedig az Európai Nyelvi Díjat nyerte meg. A NYESZE emellett tagja a Nemzeti Minőség Klubnak. A minősítési rendszer értékeit nemzetközi szinten is elismerik: mintaként szolgált például román társszervezete hasonló rendszeréhez, és az EAQUALS (Minőségi Nyelvi Szolgáltatók Európai Szervezete) szintén elismeri. A rendszer életképességét és jogosultságát igazolja, hogy kevés tartalmi változtatásra volt szükség az eltelt időszakban.


A minősítés három fő területe:


  • szakmai színvonal,
  • iskolairányítás,
  • tárgyi feltételek.

 

A minősítést végző szakmai inspektorok minden esetben tapasztalt, a nyelvoktatásban, nyelvtanárok alap- és továbbképzésében elismert szakemberek, akik az inspekcióban történő részvételhez szükséges összeférhetetlenségi szabályoknak megfelelnek.



 

« vissza